Jdi na obsah Jdi na menu

O plemeni

16. 11. 2012

Plemeno sheltie (šeltie nebo také shetland sheepdog) je velmi inteligentní plemeno.

Sheltie jsou šikovné a rychle pochopí, co po nich chcete. Jsou rychlé a mají velkou výdrž. Jsou přátelské. Mají nádhernou srst, která má více barevných kombinací.

Velmi se hodí do psích sportů. Nejen že je to pro ně zábava, ale jsou v nich i velmi dobré. Hodně sheltií určitě potkáte třeba na závodech v agility. V agility patří mezi nejlepší plemena v tomto sportu.

Můžete je také spatřit, jak dělají dogdancing, ale i jiné psí sporty.

Na fotce: (Zleva) Sheltie tricolor, zlatá a blue merle

Blue merle, tricolor, zlatá

 

 

A teď už podrobněji (standard). Zdroj: www.collie-sheltie-club.cz

 

Země původu: Velká Británie
 

Celkový dojem: Malý, dlouhosrstý pracovní pes velké krásy, bez známek těžkopádnosti a hrubosti. Obrys těla symetrický, žádná část není disharmonická vzhledem k celku. Bohatá srst, bohatý límec a náprsenka a krásně utvářená hlava se líbezným výrazem se spojují v ideální obraz.

Charakteristika: Ostražitý, mírný, inteligentní, silný a temperamentní.

Povaha/Temperament: Živý, mírný, inteligentní, horlivý a činorodý. Příchylný a reagující na svého pána, rezervovaný vůči cizím, nikdy nervózní.

Hlava a lebka: Čistá a elegantní bez přehnanosti; při pohledu shora i ze strany dlouhá, tupě klínovitá, zužující se od uší k nosu. Šířka a hloubka lebky odpovídá její délce a délce čenichové partie. Celek musí být posuzován vzhledem k velikosti psa.

Mozkovna: Lebka: plochá, přiměřené šířky mezi ušima, s nevýrazným týlním hrbolem. Líce ploché, plynule přecházející do dobře zaobleného nosu. Mozkovna a čenichová partie jsou stejné délky, dělícím bodem je vnitřní koutek oka. Horní linie mozkovny je souběžná s linií tlamy.

Stop: Mírný, ale vyjádřený.

Čenichová partie: Charakteristický vzhled je dosažený vyvážeností, pysky a okraje očních víček černé. Charakteristický výraz je dán dokonalou vyvážeností a spojením lebky a obličejové části, tvarem, barvou a uložením očí a správným nasazením a nesením uší.

Nos: Černý.

Pysky:Tenké a černě lemované.

Čelisti/Zuby: Rovné, čisté, silné, s dobře vyvinutou sanicí.

Zuby zdravé s dokonalým, pravidelným a úplným nůžkovým skusem, tzn., že horní zuby těsně přisedají na spodní zuby a jsou kolmo usazené v čelisti. Plný počet 42 správně umístěných zubů je vysoce žádoucí.

Líce: Ploché, sbíhající hladce do dobře zaoblené tlamy.

Oči: Středně velké, šikmo uložené, mandlového tvaru, s černými okraji víček. Tmavě hnědé, s výjimkou jedinců se zbarvením blue-merle, u kterých může být jedno nebo obě oči modré nebo s modrými skvrnami.

Uši: Malé, přiměřeně široké u kořene, umístěné dosti blízko u sebe na vrcholu lebky. V klidu nesené dozadu; ale ve střehu otočené dopředu a zpola vztyčené, se špičkami překlopenými vpřed.

Krk: Svalnatý, dobře klenutý, dostatečné délky, umožňující hrdé nesení hlavy.

Trup: Poněkud delší od kohoutku k hrbolu sedací kosti, než je výška v kohoutku.

Hřbet: Rovný, půvabně prohnutý v bedrech.

Záď: Postupně spadající dozadu.

Hrudník: Hluboký, dosahující až k loktům. Žebra dobře klenutá, zužující se v dolní polovině, aby umožnila volný pohyb lopatek a hrudních končetin.

Ocas: Nízko nasazený; zužující se obratle dosahují přinejmenším k hleznům; bohatě osrstěný, lehce nahoru prohnutý. Při vzrušení může být nesen výše, ale nikdy nad úroveň hřbetu. Nikdy nesmí být zalomený.

Končetiny:

Hrudní končetiny: Přední nohy jsou při pohledu zepředu rovné, svalnaté a čisté, se silnými, ale ne těžkými kostmi.

Lopatky: Velmi dobře uložené vzadu. V kohoutku odděleny pouze pateří, ale listy jsou nakloněné ven, aby se přizpůsobily žádoucímu klenutí žeber. Ramenní kloub dobře zaúhlený.

Rameno: Lopatka a ramenní kost přibližně stejné délky.

Lokty: Stejně daleko od podložky jako od kohoutku.

Zápěstí: Silné a pružné.

Pánevní končetiny:

Stehna: Široká a svalnatá, stehenní kost je do kosti pánevní uložena v pravém úhlu.

Koleno: Zřetelně zaúhlené.

Hlezno: Dobře tvarované a zaúhlené, správně nízko posazené, se silnými kostmi. Při pohledu zezadu jsou hlezna rovná.

Tlapy: Oválné, s dobře vyplněnými polštářky, prsty klenuté a uzavřené.

Chůze, pohyb: Pružný, plynulý a půvabný, vycházející z pánevních končetin, pokrývající maximální množství prostoru s minimální námahou. Mimochod, pletení, kymácení nebo toporný, chůdovitý a akcentovaný pohyb je vysoce nežádoucí.

Osrstění:

Srst: Dvojí, krycí srst dlouhá, hrubé textury, rovná. Podsada měkká, hustá. Límec a náprsenka velmi bohatá. Praporce na hrudních končetinách bohaté. Pánevní končetiny až k hleznům hojně osrstěné, od hlezen dolů srst spíše hladká. Srst na obličeji krátká, hladká. Srst by měla bohatě pokrývat tělo psa, ale neměla by převládat nebo zastírat obrys jeho těla. Krátkosrstí jedinci jsou vysoce nežádoucí.

Zbarvení:

Sobolí: Čisté barvy nebo se stínováním, od světle zlaté až po sytě mahagonovou. Barva stínování musí být velmi sytá. Vlčí a šedé zbarvení je nežádoucí.

Trikolor: Přednost se dává sytě černé na těle, se sytými tříslovými odznaky.

Černo-bílá a černo-tříslová: Tyto barvy jsou také uznané.

Bílé odznaky (mimo černo-tříslové) se mohou objevit na lysině, límci, náprsence, končetinách a špičce ocasu. Bílým odznakům na těchto místech, nebo jen na některých, je dávána přednost (kromě černo-tříslové); jejich nepřítomnost se ale nepenalizuje. Bílé skvrny jinde na těle jsou vysoce nežádoucí.

Výška a hmotnost:
Ideální výška v kohoutku: psi 37 cm, feny 36 cm
Odchylka více než ± 2,5 cm je vysoce nežádoucí.

Vady: Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni a jeho účinku na zdraví a prospěch psa.

Všichni jedinci vykazující fyzickou vadu nebo poruchu chování budou vyloučeni z posuzování.

Poznámka: Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata zcela sestouplá v šourku.

Standard FCI 088 / 3. 6. 2009 /GB

blue merle

 

 

 

 

 

 Sheltie blue merle

 

tricolor Sheltie tricolor

 zlatáSheltie zlatá